Satış ve Danışma Hattı: +90 324 327 47 78


Meyve Ürünlerimiz


Kiraz

Kiraz (Prunus avium), Rosaceae (gülgiller) familyasından Güney Kafkasya, Hazar Denizi ve Kuzeydoğu Anadolu'da doğal olarak bulunan meyve ağacı. Yaklaşık 15 m'ye kadar boylanabilen bu ağacın piramitsi bir tacı, uzunca yumurta biçimli ve dişli kenarlı yaprakları ve birkaç tanesi bir arada küme oluşturan beyaz çiçekleri vardır. Ortalama 2 cm çapındaki küremsi ya da kalp biçimli meyveleri ince kabuklu, tatlı sulu ve tek çekirdeklidir.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Çilek

Çilek (Fragaria), gülgiller (Rosaceae) familyası içinde yer alan bir bitki cinsi ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerinin ortak adıdır. Dünyada, adlandırılmış 20'den fazla çilek türü vardır; ayrıca, çeşitli melezler ve kültivarlar da bulunur. Dünya çapında ticari olarak en çok yetiştirilen çilekler, bahçe çileği olarak adlandırılan Fragaria × ananassa melezinin kültivarlarıdır. Çilekler, değerli C vitamini kaynaklarıdır.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Kayısı

2-10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz bir ağaçtır. Yapraklar uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küttür. Çiçekler beyaz veya pembe renkli olup, yapraklardan daha önce meydana gelirler. Meyvelerin üzeri tüylü olup, sarımsı-turuncu renkte eriksidir. Yabanisine zerdali adı verilir.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Nar

Kınagiller (Lythraceae) familyasından içinde küçük çekirdekler ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türüdür. Çanak yaprakları kırmızı renkli, dökülmeyen ve etlidir. Meyveleri küre şeklinde ve portakal büyüklüğünde, önceleri yeşil, olgunlukta kırmızımsı renkte, derimsi kabuklu, çok tohumlu ve etlidir. Meyvenin yenen kısmı, etli ve bol usareli olan tohumlarıdır. Bir nar meyvesinde 600 civarında tohum bulunur. Tohumların renkleri beyazdan koyu kırmızıya doğru değişik renk tonlarına sahiptir.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Şeftali

Ilıman iklimi seven bir bitkidir. Genellikle 30 yıl yaşar. Türkiye'de en çok Bursa ve Akdeniz bölgelerinde tarımı yapılır. Meyvesi taze tüketildiği gibi suyu çıkarılarak meyve suyu yapılır. Bu meyvenin ekonomik değeri yüksek olup çok tüketilmektedir. Ağaç boyu genellikle 2 ve 2,5 metre olup yaz mevsiminde meyve verirler. Dona karşı dayanıksızdır. Şeftalinin içinin geniş kullanım alanının dışında çekirdeği de yakıt olarak kullanılabilir. Çok sayıda olan ve ağacı örten yaprakları, sapında 2-5 adet balozu bezi bulunan kenarları dişli, yeşil renkli ve ok ucu biçimlidir. İlkbaharda erkenden ve yaprağından önce açan pembe renkli çiçekleri yabani güle benzer. Çeşitlerine göre Hazirandan Eylül ayına kadar olgunlaşan şeftali meyvelerinin pek çok çeşidi (Türkiye'de yaklaşık 64 çeşit) vardır.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Nektarin

Nektarin şeftaliye benzerlik gösteren bir meyvedir. Şeftaliden hem daha tatlı, hem de daha koyu renkli bir yapıya sahiptir. Botanik olarak nektarin şeftalinin alt ürünü olarak kabul edilir, ama her bir meyveyi birbirinin genetik varyasyonu olarak isimlendirmek daha doğru olur. Nektarin, üst sezonunu Temmuz ve Ağustos’ta yapar ama tüm yaz boyunca tüketilebilir.Nektarin tatlı, C vitamini ve lif açısından zengin, yağsız, sulu yaz meyvesidir. Şeftaliye göre beta-carotene açısından daha zengindir. Kalp rahatsızlıklarına ve kansere karşı korur. Sindirim sistemini çalıştırır, hazmı kolaylaştırır.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Armut

Armut, gülgiller (Rosaceae) familyasının Maloideae alt familyasında sınıflanan Pyrus cinsine ait ağaç nitelikli bitki türleriyle, bu türlerden bazılarının yenilebilir meyvelerinin ortak adıdır.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Erik

>

Erik (Prunus domestica), Rosaceae (gülgiller) familyasından meyvesi yenen beyaz çiçekli ağaç türü. Türkiye'de Doğu Anadolu'nun yüksek yayla mıntıkası ile, Güneydoğu Anadolu'nun kurak ve çok sıcak bir kısım yerleri hariç, memleketin her tarafından yetişir.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

İncir

İncirin çeşitleri oldukça fazladır. Aydın’da 271 adet incir çeşitleri bulunmakta olup, Beyaz incirler, genellikle kurutulmak içindir. Sofralık incirler esmer veya patlıcan rengindedir. Sofralık türler: Sultanselim; meyvesi iri, tatlı, yuvarlak, Ağustosta olgunlaşır. Kavak; orta irilikte mor ve tatlı olan incir. Ağustosta derlenir. Meyve eti tatlı,özlü ve yumuşaktır.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Ayva

Ayva (Cydonia oblonga), Rosaceae (Gülgiller) familyasından 4-5 m boylanan, kırmızı kahverengi gövdeli meyve ağacıdır. Derine gitmeyen yüzeysel kök sistemine sahiptir. Anavatanı Hazar denizi dolayları, Kuzey-Batı İran, Türkistan ve Kuzey Anadolu'dur.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Karpuz

Karpuzun ana vatanı Afrika'dır. Karpuz tarımı, dünyada ve Türkiye'de oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Dünya karpuz üretiminin yaklaşık % 5’i Türkiye'de yapılmaktadır. Karpuz, sıcak ve ılıman iklimde yetişir. Soğuklardan çok etkilendiği için yetişme devresinde don tehlikesi olmamalıdır. Tohum ekiminde toprak sıcaklığı 12 °C’nin üzerinde olmalıdır. Nem oranı fazla olan yerlerde hastalıklar görülebilir.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Kavun

Türüne ve çeşidine göre kalın kabuklu iri meyvesinin içi etli, sulu ve bol çekirdeklidir. Anayurdu ortaasya iran ve anadoludur. Türkiye'de yetişen başlıca türleri Topatan, Hasanbey, Van kavunu, Altınbaş Kızılırmak gibi yerel tipleri yanı sıra pek çok yerli ve yabancı hibrit çeşitleri de kullanılmaktadır.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Muz

Güneydoğu Asya'nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen bir ağaçsı bitkiye ve bu bitkinin sarı kabuklu uzun meyvelerine denir. Muz Turkiye'de Mersin ilinin Anamur ve Bozyazı ilçelerinde yetiştirilmektedir. Türkiye'nin Muz ihtiyacının %80 bu yerli muz üretiminden karşılanmaktadır.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Elma

Elma (Malus domestica), gülgiller (Rosaceae) familyasından kültürü yapılan bir meyve türü. En yakın akrabaları armut ve malta eriğidir. Elmanın, Doğu Anadolu'da ve Rusya'nın güneybatısında kalan bölgelerde ortaya çıktığı sanılmaktadır. Buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Besin değeri çok yüksek olan bir meyvesi vardır. Tarih boyunca kültür çalışmalarıyla 1000 farklı elma çeşidi üretildiği tahmin edilmektedir
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Vişne

Vişne (Prunus cerasus), gülgiller (Rosaceae) familyasından kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyve türü.Birçok kaynakta vişnenin muhtemel anavatanı olarak Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu dağları arasında kalan bölge kabul edilmektedir. Vişnenin botanikteki latince adı olan P. cerasus bugünkü Giresun’un eski adı olan Kerasus’tan gelmektedir.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Avokado

Avokado kabuğu yeşil, yenen kısımları beyaz, iri çekirdekli bir meyvedir. Avokado tam olgunluğa toplandıktan sonra erişir. Lezzetini anlamak için olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir. Bunun için hemen tüketmek üzere satın alıyorsanız, yumuşak olanı seçmeniz gerekir. Seçerken aynı zamanda derisinin parlak ve kaygan olmasına, salladığınızda çekirdeğin sesinin gelmesine dikkat edin. Birkaç gün sonra tüketecekseniz, sert olanı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara

Hurma

Hurma (Phoenix dactylifera), palmiyegiller (Arecaceae) familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türü. Öbür palmiyeler gibi tropikal ve ılıman yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir. Gövde grimsi kahverenginde pürüzlüdür. Genç iken pullar yeşil renkte olgunlaşınca pullar zamanla açılır ve dökülür. Yaprakları yeşildir. Sık sık yaprak ucu sararmaları görülür. Çiçeği yoktur. çiçeği vardır ancak eğer iklim uygunsa ve dışarıda toprağa ekilirse çiçek açar.
 

Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara